Śląski Uniwersytet Medyczny (SUM) w KatowicachTen Uniwersytet kształcący lekarzy oraz specjalistów nauk o zdrowiu liczy już 70 lat tradycji akademickiej na Górnym Śląsku. Dawniej uczelnia nosiła nazwę Śląskiej Akademii Medycznej. Pierwotne kroki uczelni rozpoczynały się w Rokitnicy Bytomskiej w kompleksie poszpitalnych budynków, korzystając z zaplecza i potrzeb pacjentów z Zabrza i Bytomia. Obecnie, uczelnia kształci na dwóch wydziałach w Katowicach oraz na wydziałach zamiejscowych w Sosnowcu i Bytomiu. Lata 70-te sprzyjały rozwojowi zaplecza akademickiego kampusu w Katowicach wraz z klinikami, szpitalem, hotelem dla pielęgniarek.
Współcześnie, uczelnia posiada własne Centrum Medycyny Doświadczalnej oraz Centrum Transferu Technologii. Dalszy rozwój śląskiej medycyny ze szczególnym rozwojem kardiochirurgii wnosili wybitni naukowcy i absolwenci tej uczelni. Dawniej absolwent, dziś już profesor Andrzej Bochenek – kardiochirurg. W zasobach jednostki znajduje się uczelniane Muzeum Medycyny i Farmacji otwarte od 2018 roku. Jest to szczególne miejsce dla adeptów wkraczających do świata współczesnej medycyny, pozwalające z refleksją spojrzeć na dawną salę operacyjną i zasoby farmacji, oparte o zielarstwo i minerały.
Akademia Sztuk Pięknych (ASP) w KatowicachŚlady sztuki na Górnym Śląsku w wymiarze akademickim do roku 2000 były prowadzone poprzez filię Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa z siedzibą w Katowicach. Począwszy
od 2001 roku, absolwenci tej samodzielnej, autonomicznej uczelni w nowym stuleciu, odsłaniają kolejne przestrzenie sztuki szczególnie obecne w projektowaniu. Artystyczna strefa akademicka oferuje kształcenie na
dwóch wydziałach: artystycznym i projektowym. Nowy, modernistyczny i przeszklony budynek uczelni przy ulicy Raciborskiej, kryje w sobie
ponad 150 sal wśród których są modelarnie, pracownie i sklep z artykułami malarskimi. Uczelnia wspiera promocję sztuki poprzez cyklicznie organizowany konkurs o nazwie „Design 32”, skierowany na docenienie prac dyplomowych absolwentów uczelni artystycznych o specjalizacji projektowej z całego kraju. Wystawa związana z konkursem ma miejsce w Galerii ASP Rondo Sztuki w Katowicach. W tym miejscu, od 2007 roku można zapoznać się z efektami prac już nie tylko absolwentów uczelni ale artystów światowej sławy. Na bieżąco organizowane są tu wystawy z szerokiego zakresu od malarstwa po grafikę. Wysoka kategoria A + przyznana wydziałowi projektowemu na uczelni, zgodnie z ewaluacją jednostek naukowych w Polsce to wyróżniająca ocena dla dorobku i poziomu kształcenia.
Uniwersytet Śląski w KatowicachPierwsze istotne utrwalenie struktury tej uczelni, nastąpiło
w 1968 roku. Wtedy to Uniwersytet Śląski stał się
9 uniwersytetem w kraju. Wtedy to uczelnia kształciła na 4 wydziałach ponad 5 tysięcy studentów. Dziś, uczelnia liczy
12 wydziałów z pełną ofertą kierunków i trybu studiów w której kształci się ponad
25 tysięcy adeptów wiedzy na wielu kierunkach. Główna siedziba uczelni to Katowice z zamiejscowymi filiami w Cieszynie, Sosnowcu i Chorzowie. Współczesny campus uczelni to rozbudowane zasoby w których działa biblioteka, wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Międzywydziałowa Pracownika Badań Strukturalnych oraz Centrum Kształcenia na Odległość.
Uczelnia pozyskuje również kapitał współpracy ze strefą przedsiębiorstwa, jako przestrzenią otwartą na specjalistów, absolwentów tej uczelni. Innowacyjna spółka celowa SPIN-US powołana w celu komercjalizacji wyników badań, wspiera pomysły badawcze i oferuje usługi wspierające transfer wiedzy z nauki do biznesu. Honorowy tytuł doktora honoris causa tej uczelni posiada m.in. polityk i prof. Jerzy Buzek, pisarz Ryszard Kapuściński oraz francuski filozof algierskiego pochodzenia prof. Jacques Derrida.
Akademia Wychowania Fizycznego (AWF) w KatowicachMiejsce kształcenia nauczycieli oraz instruktorów wychowania fizycznego w rozmaitych dziedzinach sportowych, sięga w Katowicach do początków
lat 50 tych XX wieku. Od Technikum Wychowania Fizycznego w 1952 roku, przez Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego do Akademii Wychowania Fizycznego ustanowionej w 1979 roku, uczelnia z powodzeniem kształci adeptów sportu i rehabilitacji. Uczelnia pod nazwą Jerzego Kukuczki, zdobywcy korony Himalajów organizuje od 12 lat bieg, ku pamięci tego pioniera wspinaczki.
Aktualnie,
uczelnia prowadzi 3 wydziały z pełnym zapleczem pracowni badań czynnościowych oraz biomechaniki i energospirometrii. Otwarte zaplecze usług hali sportowej wraz z pływalnią, stadion lekkoatletyczny, hala do szermierki wraz z wyposażeniem multimedialnym w salach dydaktycznych, sprzyjają organizacji wydarzeń oraz działalności Klubu Sportowego Akademickiego Związku Sportowego. Klub z sukcesem reprezentowali mistrzowie w sporcie wielu sekcji: Sylwia Jaśkowiec w narciarstwie klasycznym czy Justyna Święty w lekkoatletyce, indywidualna mistrzyni Europy z 2018r. w biegu na 400 metrów. Wysoka kategoria A nadana uczelni w roku 2018, potwierdza o wysokich efektach ewaluacji uczelni przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach